• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Vestel Klima Arıza Kodları ve Çözümleri

  • 14 Ocak
Klimayı açtığınızda beklenmedik bir olayla karşı karşıya kalabilirsiniz ve düzgün bir şekilde klimanız çalışmıyor olabilir. Bu durumda size herhangi bir uyarı kodu verir. Tabi bu kod klima markasına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer klimanızın modelini bilmiyorsanız iç ünitesinin alt kısmındaki gri etiket ya da barkoda bakarak ürün modeli, üretim tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öncelikle klimanızın iç ünitesinin alt kısmındaki gri etiket ya da barkoda bakarak ürün modeli, üretim tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer gri etiket ya da barkodda klima modeliniz Nisan 2017 yılına ait veya 18321(Arçelik), 31821(Beko) modelleriyse fan hızını değiştirmek amacıyla F1- F2- F3- F4- F5 görebilirsiniz. F1’den F5’e kadar yazılanlar arıza değil fan seviyesidir. Arçelik klimanızda;

Vestel klimanızda;

Klima hiç çalışmıyorsa klimanıza bağlı olan sigortayı kontrol ediniz. Eğer ondan dolayı değilse iç ünite kısmında OPERATION göstergesinin yanıp yanmadığına bakın gerekiyorsa klimanızı açıp kapatın. Bu da değilse sorun iç ünite üzerinde TIMER göstergesinin yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer yanıyorsa çalışmaya başlama zamanının dolmasını bekleyin ya da TIMER modundan klimanızı çıkarın.

Vestel klimanızı açtığınız fakat ısıtmıyor veya soğutmuyorsa doğru modu seçtiğinizden emin olunuz. İkinci seçenek ise oda sıcaklığının aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olduğundan dolayı olabilir. Bir diğer sorun ise hava filtreniz tozdan dolayı tıkanmış olabilir veya dış ünitenin önünde bir engel olduğundan dolayı olabilir.
Vestel klimanız sık sık duruyor ve ısıtmada ortam sıcaklığını gerekli seviyeye ulaştırmıyorsa ilk olarak istenilen sıcakta ayarlayıp ayarlamadığınıza bakınız. Eğer bundan kaynaklı değilse fan hızını arttırarak deneyin. Eğer hava akış yönü aşağıya doğruysa kumandadan yukarı doğru kanatların yönelmesini sağlayın.
Eğer klimanızda fan düğmesine bastığınızda fan hızı artmıyorsa klimanın otomatik fan modunda olmadığından emin olunuz. Hava akış yönü klima kumandanızdan değişmiyorsa klimanızın çalışmaya başladığını kontrol edin.

Klimayı çalıştırdınız ve odanız klimaya bağlı kötü kokuyorsa klimanızın bakımlarını yaptırmadığınız anlamına gelmektedir ve teknik servisinizi arayıp bakımlarını yaptırmalısınız. E1 arıza koduyla karşı karşıyaysanız display ve kart arası bağlantı da sorun var demektir.
E2, E3, E4 iç üniteyle alakalıdır. E2 iç ünitenin oda sensörü hatasıdır, E3 boru sensörü ve E4 fan hatasıdır.
E5 gaz kaçağının olduğunu simgeler.
E6 klimanızın voltajının ya aşırı ya da aşırı yüksek olduğuna işarettir.
E7 arıza kodunda ise elektronik kart hafıza silinmiş demektir.
88 ise elektrik kesintisinden sonraki koruma kodunu ifade eder.
En başında söylediğimiz gibi bunlar modele göre farklılık göstermektedir. En iyi tamir ve bakım için iletişime geçiniz.