• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Klima Kompresörü

  • 6 Ocak
İklimlendirme sistemlerinin temel noktası olan kompresörler klimanın soğutma ve ısıtma fonksiyonunu yerine getirilmesinde önemli bir rol oynar. Klimalar her ne kadar basit işleve sahiplermiş gibi görülseler de birçok parçayı içinde barındırır. Bu içindeki parçalardan en önemlisi ise klima kompresörleridir. Kompresörlerin genel işlevinden söz edilecek olursa sistem gazı içinde yer alan devreye pompalama yapar. Zamanla bu işlevin tekrarlanmasından kaynaklı aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmaları daha çok bakımı yapılmayan klimalarda daha çok rastlanmaktadır. Klima kompresörleri kendi işlevlerini yerine getirmesi için doğru arıza tespiti yapılmalıdır. Peki klima kompresörü mekanik arıza ve nedenleri nelerdir?

KLİMA KOMPRESÖRÜ ARIZASI VE NEDENLERİ

Klima kompresörlerinin arızalarının tespitinde basınç ve sıcaklık dereceleri önemlidir.

Karmaşık sisteme sahip olan klima kompresörlerinin arıza sebepleri şunlardır:

Sistemin içinde bulunan zararlı kimyasal sıvılar,

Hazır tesisata sahip olanlar için sistem bakımının yani temizliğinin yapılmaması,

Klima sisteminin keşfi işlemi yapılmadan ortama uygun sistemin seçilmemesinden,

Yoğuşmayan gazlardan dolayı cihaza vakum işlemi yapılmaz,

Kompresör dönüşüyle sıvı refrijeran gelmesi bunun sebebi ise klima cihazının bakım yapılmadan çalıştığı için,

Sistem kapasitesi ve gücüne göre elektrik hattının uygun çekilmemesi,

Voltaj dalgalanmaları gibi birçok sebepten ötürü kompresör arızasına sebebiyet verir. Ayrıca bu sebeplerin ortadan kalkması için en etkili yolu cihazın ilk kurulumunda tesisatın temizlenmesi, basınç testinin yapılması, sıcaklık testinin yapılması, iyi bir vakumlama yapması, kapasiteye ve güce uygun elektrik hattının çekilmesi yapılması gerekenlerdir. Böylece klima kompresör arızalarının nedenlerinin büyük oranda önüne geçilmiş olur ve klima kompresör arızaları olmaz. Tabi en önemlisi arızaların daha çok önüne geçilmesi ve uzun yıllıklı olmaları için periyodik olarak klimalarınızın bakımlarını ihmal etmeyiniz.

ELEKTRİK ARIZALARI

Klima kompresörlerinde elektrik kaynaklı olarak meydana gelen arızanın asıl sebebiyse düşük voltaj durumunda elektrik motoru fazla akım çekerek ve fazla ısınmaya neden olur. Klima elektrik bağlantıları, elektrik hatlarında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında daha fazla detaylı bilgi için diğer yazımızı okuyunuz. Arıza tespiti ve diğer tüm sorularınız için bizimle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.