• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Arçelik Beko Klima Arıza Kodları ve Çözümleri

  • 13 Ocak
Klimayı açtığınızda beklenmedik bir olayla karşı karşıya kalabilir ve doğru bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu durumda size herhangi bir uyarı kodu verir. Tabi bu kod klima markasına göre değişkenlik göstermektedir. Hadi gelin bu hata kodları nelermiş öğrenelim ve bu hata kodunu verdikten sonra neler yapabileceğimize de bakalım.

Öncelikle klimanızın iç ünitesinin alt kısmındaki gri etiket ya da barkoda bakarak ürün modeli, üretim tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer gri etiket ya da barkodda klima modeliniz Nisan 2017 yılına ait veya 18321(Arçelik), 31821(Beko) modelleriyse fan hızını değiştirmek amacıyla F1- F2- F3- F4- F5 görebilirsiniz. F1’den F5’e kadar yazılanlar arıza değil fan seviyesidir. Arçelik klimanızda;

E1, E2, E3, E4 sorunu alıyorsanız bu sıcaklık sensörünün kabloları kopmuş ya da kısa devre yapmış anlamına gelir. Bunun içinse teknik servisinize başvurmalısınız.

E5 gibi bir sorunla karşı karşıyaysanız bu klimanızın iç ve dış üniteleri arasında iletişim arızası anlamına gelmektedir. Bunun için de teknik servise başvurmalısınız.

E6 yazıyorsa eğer dış ünite korunmasında bir sorunla karşı karşıyasınız demektir ve yine teknik servisinize başvurmalısınız.
E10 da ise kompresörün emme basıncı arızası vermiştir. Yetkili servise başvurunuz.
E13 ve E14 sorunları çok önemli olup E13 kompresörün emme basıncı arızası verirken E14 ise kompresörün faz bağlantısının yanlış olduğunu uyarır ve bunlar için yetkili servisinize başvurunuz. Bu sorun her modelde geçerli değildir.
P4 sorunu ise iç ünite bataryasının sıcaklığı aşırı düşük veya aşırı yüksek ve bir kompresör koruma özelliği otomatik olarak etkilenmiştir. Bunun içinse üniteyi kapatınız ardından hava filtresini temizleyin daha sonra üniteyi yeniden çalıştırın. Eğer sorun çözülmemiş olurda yetkili servis ile görüşün.
P5 sorununda dış ünite kondenserinin sıcaklığı çok düşük ve bir kompresör koruma özelliği etkinleşmiştir. Bu sorunun çözümü için üniteyi kapatıp hava girişini engelleyen herhangi bir nesne olup olmadığına bakınız. Eğer sorun çözülmezse teknik servisle irtibata geçiniz.

P7 sorunu veren klimanızda dış ünitesinde tahliye sıcaklığı çok yüksek ve kompresör korumaya girdiği anlamını verir. Bu sorun içinse yetkili servis ile iletişime geçiniz.
P9 klima sorununda ise soğuk hava koruması devreye girdiği anlamına gelir. Bunun içinde klima yetkili servisi ile iletişime geçiniz.
P10 tahliye basıncı koruması hatası vermektedir ve bu sorunla karşı karşıya kalmanız halinde yetkili servise başvurunuz.
P11 hatasında emme basıncı korunmasıdır. Yetkili servise başvurunuz.
P12 aşırı akım sorunsalıdır ve yetkili servisinize başvurmanızı tavsiye ederiz.
HS buz çözmeye başladığınız simgeler ve buz çözünme işlemi bittikten sonra iç ünite bataryasının sıcaklığı yükselirse ünite yeniden otomatik olarak çalışır.
CO ise yeniden klimanızı açıp "AUTO CLEAN (akıllı temizleme)" tuşuna basınız klima kapatıldıktan sonrasında oluşur. 30 dakika kadar klimanın iç ünitesindeki yatay kanat açıp kapanarak çalışır ve devreden çıkar. 30 dakika kadar yine bekledikten sonra tekrar aynı tuşa basarak da bu özelliği kapatabilirsiniz.