• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Klima Gazı

  • 12 Ocak
Bu yazımızda “Ev klima gazının bittiği nasıl anlaşılır?”, “Klima gazı bitince ne olur?”, “Kışın klima gazı nasıl toplanır?”, “Klima gazı doldurmak ne kadar sürer?”, “Klima gazı ne kadara doldurulur?” gibi birçok sorunun cevabı buradadır.

Klima gazının bitmesi

Klima çalışıyorken klimanın dış ünitesinde ki ince borudan klimanın gazının bitip bitmediği anlaşılır. Eğer klimanın dış ünitesindeki ince boru buzlanma yapıyorsa veya karlanma oluşturuyorsa bu demektir ki klima gazınız eksiktir. Klima gazı kaçarsa yani eksilmişse klimanın soğutma gücü de azalır.

Yani klima çalışır bir durumdayken dış ünitedeki ince boru bölgesinin alt kısmında buzlanma ya da karlanma söz konusuysa klimanızın gazı eksilmiş ya da tamamen bitmiştir. Böyle bir durumun meydana gelme sebebi bir tıkanıklık yüzünden ortaya çıkmış olabilir.

Ev klima gazı bitmesi

Ev klima gazları genellikle bir ya da iki senede bir bitmektedir. Tabi dilerseniz her sene klima gazını değiştirebilirsiniz. Fakat bu durum klimanızın türüne, performansına ve kullanım sıklığına göre değişmektedir.

Araç klima gazı bitmesi

Aracınızda klima gazının bitmesiyle araç kabininin içi soğumaz. Araç klimanızın içerisindeki sıcak havayı çekemez. Böylelikle doğru çalışmayan klimalar özellikle sıcak havalarda araç içerisinde zaman geçirmeyi zorlaştırır. Küresel ısınma beraberinde kavurucu sıcakları getirdi ve en çok ihtiyaç olan klimalar araç içinde de konforu sağlıyor.

Kışın klima gazı toplama

Kış mevsiminde klima ısıtma modunda çalışır. Klima biraz ısıtma modunda çalıştıktan sonra bir teknik personel tarafından dış ünitesindeki 4 yollu vananın gövdesindeki bobini çıkartır. Klima böylece otomatik olarak sıcak moddan soğuk moda geçecektir. Bu şekilde kış mevsiminde ve soğuk havalarda klimanın gazı toplanmış olur.

Klima gazı doldurma fiyatı

Yazıyı okuduğunuzda aynı fiyatlarla karşılaşmayacağınızı bilmenizi isteriz güncel fiyat için lütfen arayınız. Tahmini klima gaz dolumu klimanın cinslerine göre değişim göstermektedir. Genelde her evde olan, en çok tercih edilen klimalar R22 soğutucu gazda 100 TL’den başlayarak 600 TL kadar çıkmaktadır. R410 gaz kullananlar için 100 ila 700 TL fiyat aralığındadır.

Klima gazı bitme zamanı

Klima gazlarının belirli bir bitme süresi olmamakla birlikte kullanım koşullarına göre %10 azaldığını bilmenizi isteriz.