• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Klima Borusunu Saklama

  • 11 Ocak
Yalnızca ortamı serinletmek için değil aynı zamanda ortamı ısıtmak için kullanılan klimalar artık evimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Klima takılı olan ev, ofis, küçük işletmelerde birçok insanın en temel sorunu klima hortumları oluyor. Klima hortumları duvarın içinden geçirilmediği durumlarda, estetik açıdan kötü bir görünüme yer veriyor. Vaziyet böyle olunca akıllara hemen şu soru takılıyor: " Klima borusunu nasıl ve ne şekilde gizleyebilirim?". İşte gelin hep beraber bu yöntemler nelermiş inceleyelim.

1. Yöntem en bilinen ve en çok uygulananı klima borularını gizleme aparatlarını kullanarak rahatsız edici görüntüyü ortadan kaldırabilirsiniz. Klima borularını gizleme boruları aynı zamanda klima kanalları veya kablo kanalı olarak bilinmektedir. Bu aparat sayesinde daha estetik bir duruş elde etmiş olursunuz.

Ayrıca bu aparat ya da aksesuarlar ultraviyole ışınlarına, asit buharına, darbelere karşı dayanıklılardır ve elektrik yalıtım özelliğine de sahiplerdir. Çift taraflı bantlarla kullanabileceğiniz klima borularını gizleme aparatları beyaz renkte üretilmektedir. Eğer isterseniz duvarınızın renkte veyahut dilediğiniz renklere de boyayabilirsiniz.

Klima borularınızı gizlemek için 2. tavsiyemiz ise dekoratif ızgaralar kullanmanız olurdu. İnsanların en çok araştırdığı konulardan birisidir. Hem en estetik ve şık görünüme sahip olmak hem de bütçe açısında herhangi bir sorun teşkil etmez diyorsanız klima borularınızı gizlemek için dekoratif ızgara dolaplar yaptırmalısınız. Kapalı kutular içindeki klimalar fonksiyonlarını yerine getiremeyeceği için klimanın bulunduğu ortama özel hem klima hem de klima borusunu içine alan ızgaralı bir ünite yaptırabilirsiniz. Bununla kalmayıp klimanın altına ünitin rengi ve deseninde raflar yapıp içerisine biblo kitap, koyarak daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

3. Yöntem ikinci yönteme biraz benzemektedir fakat bu defa duvar ünitesi veya rafını yaptırmanızı tavsiye edeceğiz. Klima altına montelediğiniz raf ile hem şık bir görünüm hem de borunun gizlenmesini sağlamış olursunuz. Tabi dilerseniz tek bir raf değil de duvarı boydan boya bu raflardan kullanarak değişik bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Klima borularını gizlemek için diğer bir yöntem ise yapay bitkileri kullanmaktır. Yapay bitki kullanmak sizin için en zahmetsiz yöntemdir. Bu yöntem için yapay bitkiniz sarmaşık ya da sarkan herhangi bir bitki olmalıdır. Boruyu gizlemek adına yapay bitkinizi borunun üstünden ve etrafından doladıktan sonra işlem tamam. Hem odanıza renk katmış olursunuz hem de rahatsız edici görüntüyü ortadan kaldırmış olursunuz.

Klima borunuzu gizlemek için diğer bir yöntem ise hasır iplerdir. Hasır ipinizi aldıktan sonra ipi boruyu tamamen kaplayacak şekilde dolayınız. İsterseniz hem hasır ip hem de yapay süs ya da bitki kullanabilirsiniz. Hasır ipi sardıktan sonra süs ya da bitkiyi doladığınız zaman güzel bir görünüme kavuşmuş olacaksınız.

Asıl en önemli gizleme yöntemi ise montaj sırasında hortumun duvar içinden geçirilmesini isteyin. Bu yöntemle diğer hiçbir yönteme ihtiyacınız kalmayacaktır. Böylece duvardan sadece cihazınız görünür ve boruya dair hiçbir şey olmaz.