• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Klimanın Yararları ve Zararları

  • 10 Ocak
Günümüzde birçok insanın iş, alışveriş, sinema, fuar, konser gibi birçok nedenden dolayı günümüzün çoğu kapalı mekanlarda geçmektedir. Bu ortamlar gerek insan sayısında gerekse hacimden dolayı büyük boyutlara ulaşmışlardır. Yaşanabilir birçok alanda ideal sıcaklık, konforlu yaşam ve rahat bir nefes adına gün geçtikçe önem kazanmıştır. Peki iş hayatınızı, uykunuzu ve günlük aktiviteleri daha verimli hale gelmesini sağlayan klimaların yararları nelerdir, yararları olduğu gibi zararları nelerdir bunları inceleyelim.

KLİMANIN YARARLARI

Küresel ısınma beraberinde mevsimler etkisini daha çok göstermeye başlamıştır. Buna bağlı olarak yaz ayları gereğinden fazla sıcakken, kış ayları ise beklenenden daha fazla soğuktur. Bunun önüne geçilmesi ve konforumuz için cihazlar üretilmiştir. Bu yönde klimalar, oldukça faydalı bir iklimlendirme cihazıdır.

Klimanız sayesinde ortamdaki sıcaklıkla üreyen ve artan bakteri oluşumları azalır. Klima içerisinde bulunan filtre sayesinde ortamda bulunan polen, toz, partikül gibi alerjenlerden kurtulmayı sağlar.

Evlerde, iş yerlerinde, alışveriş merkezleri gibi çoğu yerde klima kullanımının birçok yararı vardır. Özellikle iklimlendirilmiş (klimatize) ortamlar, daha sağlıklı bir hayat sürmemizi ve iş gücünde verimin artmasını büyük ölçüde sağlar. Bu sebeple yaşantınızdaki birçok alanda klima bir lüks değil, insanca yaşam için bir ihtiyaç haline gelmiştir.

KLİMANIN ZARARLARI

Klima artık günümüzde her ortamda yerini almış bulunmaktadır. Küresel ısınmadan dolayı çok sıcak veya çok soğuk havalarla başa çıkmak zordur. Klimanın bu kadar yararı varken zararları da vardır. Klima zararları arasında insan sağlığını etkileyen olumsuz hava koşullarını oluşturması sayılabilir. Özellikle periyodik olarak bakımı ve temizliği yapılmayan klimalar insan sağlığını son derece olumsuz yönde etkilemeye meyillidir. Ayrıca klimalar ortamdaki nemi aldığı için ortamdaki havayı da kurutur. Klimanın en çok zararı klima çarpması olarak bilinen hastalığa yol açmasıdır. Uzun süre klimanın çalıştığı alanda ve klimanı tam karşısında oturmanız halinde klima çarpması denilen hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ortamdaki sıcaklığı azaltmak veya fazlalaştırmak için klimayı kullandığımızda vücut başka bir sıcaklıkla karşı karşıya kalır ve bu kalp çarpmasına yol açar. Peki “Klima çarpmasının belirtileri nelerdir?” sorusunun cevabı ise şunlardır: boyun, sırt, kollarda kas ağrısı, boğaz ya da göğüs ağrıları, burun tıkanıklığıyla birlikte nefes almada zorluk, baş ağrısı, yüksek ateş, mide bulanması, kusma, yorgunluk, kırgınlık, ciltte kuruluk.

Klimanın diğer açtığı hastalıklar ise klima ateşi, nezle, sinüzit, baş ağrısı, bronşit, astımdır.