• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Klima Elektrik Bağlantısı

  • 8 Ocak
Klimaların elektrik bağlantılarının gerçekten çok fazla karmaşık ve dağınık bir sistemi bulunmaktadır. Soğutma ve ısıtma görevlerini yerine getirebilmesi için bu elektrik bağlantılarına bağlı olması gerekmektedir. Klima elektrik bağlantısı son derece dikkat gerektiren teknik bir işlemdir. Bu yüzden bu bağlantılar için işinde usta ve uzman kişilerden destek almak gerekmektedir. Aksi taktirde can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atabilecek durumlarla karşı karşıya kalmanızı sağlayabilir. Örnek verecek olursak; eğer bir klima elektrik bağlantı güzergahı yanlış olarak yapılırsa yangın gibi durumlara yol açabilir. Bu da sizde ve çevrenizde can ve mal kaybına sebep olabilir. Klima elektrik bağlantısı yapılırken dikkat edilmesi gereken kurallar:

Yapılan elektrik bağlantısı mutlaka uluslararası yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır.

Bağlantı işlemi bittikten sonra klima sigortası bölümü, en kısa ve kolay şekilde erişebileceğiniz yere kurulmalıdır.

Eğer ev tipi klima kullanıyorsanız evinizin voltaj değerine dikkat etmelisiniz. Uygun olmadığı taktirde uzman kişiler tarafından değerinize uyumlu bir amperlik sigorta bağlantısı yaptırmanız gerekmektedir.

Şebeke voltaj değeri ile belirtilmiş voltaj değeri eşit olmalıdır.

Uzatma kabloları veya çoklu prizlerle bağlantı kesinlikle yapılmamalıdır.

Kablolarda kullanım sonucu oluşan aşınma çizilme kesilme veya hasar bulunuyorsa o kabloları mutlaka yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer bu durumu göz ardı edip ihmal ederseniz elektrik çarpılmasına veya klimanın hasar görmesine neden olabilirsiniz.

Klima elektrik bağlantısı kaçlık olmalıdır? Klima elektrik hattı binanın içerisinde bulunan toprak hattı çekilmiş bir buattan ya da ana sigorta kutusundan alınmaktadır. Ev tipi split klimaların kablo çapı 3*2,5 mm2’ dir. Ancak sigorta amper değerleri farklıdır. 9000 ve 12000 BTU cihaz için 16000 gecikmesiz sigorta, 18000 BTU için 20 amper gecikmesiz sigorta, 24000 BTU için 25 amper gecikmesiz sigorta gereklidir.

Klima toprak hattı bulunmaz ise ne olur? Klima toprak hattındaki topraklama işleminin amacı hem kullanıcıları hem de devre elemanlarını korumaktır. Topraklama yapılmadığı taktirde klimanın çalışma performansı değişir ve arızalara sebep olur. Bu arızalar neticesinde canlılarda elektrik çarpması ve yangın gibi tehlikeli sonuçlar çıkabilir.

Peki bu klima elektrik hattını kim yapmaktadır? Klima elektrik hattı için tabi ki işinde usta bir elektrikçi veya alanlarında uzman klima teknik servislerinden destek alarak yaptırabilirsiniz.