• Konya Klimacı | 7/24 Klima Servisi
Adres
Konya/Türkiye

Klimalı Odayı Nemlendirme

  • 9 Ocak
Ortamdaki klima kullanılmaya başladığı andan itibaren havayı kurutur. Kış aylarında nem oranın düşmesiyle birlikte saçınız ve cildinizin kuruduğu gibi hava da kurur. Bu nedenle ortamdaki nem seviyesini korumak amacıyla bazı hava nemlendirme yöntemleri uygulanmalıdır. Nemin düştüğü kış mevsiminde ortamı nemlendirmek için türlü yollara başvurabilirsiniz. Bu yollardan en kolay ve en iyisi yapay buhar makineleri kullanmaktır. Buhar makineleriyle birlikte elektrik faturasını, emisyonu ve karbon ayak izini artırmış olursunuz. Peki yapay buhar makineleri ya da hava nemlendirme cihazları yerine doğal yollarla ortamdaki havayı nasıl nemlendirebiliriz? Bunun için bilmeniz gereken tüm bilgileri bu yazımızda bir araya topladık.

DOĞAL YOLLARLA ODA NEMLENDİRME YÖNTEMLERİ

Ortamdaki bazı köşelere su dolu kaseler koyun.

Klimanın kullanıldığı odanın bazı köşelerine birkaç kâse su yerleştiniz ve böylelikle ortamı nemlendirmiş olursunuz. Derinliği az olan kaselerin içini az su ile doldurun ve bu kaseniz direkt olarak güneş ışığına maruz kalmalıdır. Güneşe maruz kalan suyunuz buharlaşarak odanın nem oranını artırmış olursunuz. Eğer kaseler kötü bir görüntüye sahipse dekoratif bir masa üstü çeşmesi alarak şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

İç mekân kapalı bitkilerini ortama yerleştirin.

Doğal ortam nemlendirme yöntemlerinden biri ise iç mekân kapalı mekân bitkileridir. Yaprakları aracılığıyla nefes alıp veren bitkiler yeterli oranda sulamayla birlikte yapraklardan terler ve bu terleme ortamda yayılan su buharı yaşam alanını nemlendirir. Bitkiler özellikle büyük yapraklı olmalıdır. Örneğin; Ereca palmiyesi (Dypsis lutescens), filodendron, Çin çiçeği (Aglaonema), bambu palmiyeleri ortamı nemlendirmek için tercih edilebilir. Kısaca evde bitki beslemek hem yaşam alanınızın konforunu sağlarken hem kalitesini arttırırken hem de evinize şık bir hava katabilirsiniz.

Çamaşırlarınız yıkandıktan sonra klimalı odada kurutun.

Yıkanan çamaşırlar kururken sahip olduğu nemi dış ortama salar. Kuruması için astığınız çamaşırlar klimadan dolayı kuruyan havayı nemlendirir. Her gün çamaşır yıkanmadığı için bunun yerine havlunuzu ıslatıp bir kenara asabilirsiniz.

Klima eğer mutfaktaysa ocağınızı kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı nemlendirmek için tencereye su doldurup kaynatabilirsiniz. Kaynayan su ortamı nemlendirmiş olacaktır. Dilerseniz tencerenizin içine tarçın, limon kabuğu veya vanilya özü ekleyip odanıza hoş bir koku yayılmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak odanızı nemlendirmek için duş aldıktan sonra banyonuzun kapısını açık bırakabilirsiniz.